سعیدآذری ورزش قهرمانی رادر رشته وزنه برداری از سال۱۳۵۹ آغاز نموده است و طی ۳۲ سال فعالیت ورزشی در حیطه های مختلف افتخاراتی را به دست آورده است که مهم ترین آن ها در این حیطه ها عبارتنداز:

الف/ حیطه ورزش قهرمانی در رشته وزنه برداری

 1. قهرمان نوجوانان ایراناز سال ۱۳۶۰ تا۱۳۶۵ از دسته ۴۴ کیلوگرم تا دسته ۹۰ کیلوگرم
 2. قهرمان جوانان ایران از سال های ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۹
 3. قهرمان جوانان آسیا سال ۱۳۶۸
 4. عضویت درتیم ملی جوانان ایران مسابقات قهرمانی جوانان جهان سارایوو – یوگسلاوی
 5. قهرمان بزرگسالان کشور از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۵
 6. قهرمان باشگاه های کشور از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۴
 7. قهرمان مسابقات دانشجویان کشور از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۴
 8. عضویت در تیم ملی بزرگسالان ایران از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۵
 9. رکورددار بزرگسالان آسیا ، حرکت یک ضرب ، سال ۱۳۷۳-انزلی
 10. کسب مقام های نایب قهرمانی و قهرمانی به همراه تیم ملی ایران در سال های ۱۳۷۱الی ۱۳۷۵ مسابقات بزرگسالان آسیا در کشورهای ژاپن، چین، ایران و کره جنوبی
 11. قهرمان جام اکو در سال ۱۳۷۲
 12. قهرمان جام جهانی نامجو در سال ۱۳۷۳
 13. قهرمان مسابقات نیروهای مسلح کشور در سال های ۱۳۶۷ و۱۳۶۸

ب/ حیطه مربیگری

آذری فعالیت مربیگری خود را به طور رسمی از سال ۱۳۷۰ همزمان با شروع تحصیلات دردانشگاه اصفهان در مقطع کارشناسی شروع نموده است و پس از آن همزمان هم به عنوان ورزشکار و هم به عنوان مربی فعالیت داشته است.

 1. قهرمان مسابقات دانشجویان کشور از سال ۱۳۷۱ الی ۱۳۷۴ به همراه تیم وزنه برداری دانشگاه اصفهان
 2. قهرمان مسابقات زیر گروه لیگ کشور به همراه تیم منتخب استان اصفهان ۱۳۷۴
 3. نایب قهرمان مسابقات لیگ باشگاه های کشور در سال ۱۳۷۶ به همراه تیم ذوب آهن اصفهان
 4. قهرمان مسابقات لیگ باشگاه های کشور در سال ۱۳۷۷ به همراه تیم ذوب آهن اصفهان
 5. قهرمان مسابقات لیگ باشگاه های کشور در سال ۱۳۷۹به همراه تیم ذوب آهن اصفهان
 6. نایب قهرمان مسابقات لیگ کشور از سال ۱۳۸۰ الی ۱۳۸۳ به همراه تیم ذوب آهن اصفهان
 7. مربی تیم ملی وزنه برداری ایران از سال ۱۳۸۱ الی ۱۳۸۲

ج/ حیطه مدیریت

در سال ۱۳۸۳ آذری به عنوان مدیرعامل باشگاه ذوب آهن اصفهان برگزیده شد. مهندس مسعود ابکا مدیرعامل وقت شرکت سهامی ذوب آهن با توجه به آشنایی که با او پیدا کرده بود در یک تصمیم شجاعانه،آذری را به سمت مدیرعاملی باشگاه ذوب آهن منصوب و این شروع فعالیت های مدیریتی آذری و ورود او به جرگه مدیریت ورزش کشور بود. در طی ۵ سال مدیریت اودر باشگاه ذوب آهن، این باشگاه به افتخاراتی دست یافت که تا امروز بی نظیر می باشد. آذری در سال ۱۳۸۸ به واسطه بی عدالتی که در حق اعضاء هیأت مدیره باشگاه ذوب آهن به بهانه حضور آنان در ستاد انتخاباتی یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری اتفاق افتاد ودراعتراض به این تصمیم، از سمت خود استعفا کرد و پس از آن به سمت مدیرعاملی باشگاه نساجی مازندران و پس از آن مدیرعاملی باشگاه استیل آذین ادامه فعالیت داد.

از سال ۱۳۸۳با کسب مقام نایب قهرمانی لیگ باشگاه های کشور در لیگ حرفه ای وکسب مقام های قهرمانی در اکثر رشته هایی که باشگاه ذوب آهن در آن فعالیت داشت؛ هم در رده آقایان و هم دررده بانوان این افتخارات آغاز شد.

ازسال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۸ ذوب آهن در رشته های مختلف به مقام های قهرمانی لیگ های کشور دست یافت. ولی شاه بیت غزل افتخارات آذری در فصل ۸۷-۸۸ رقم خورد، که در آن زمان ۷ تیم ذوب آهن در رده آقایان و بانوان به مسابقات قهرمانی باشگاه های آسیا و جهان راه پیدا کردند. کسب همزمان مقام نایب قهرمانی لیگ کشور در یک رقابت نفس گیر که تا آخرین روز با تیم استقلال تهران ادامه داشت و فقط با تفاضل گل و کسب ۶۶ امتیاز برای تیم فوتبال ذوب آهن رقم خورد، کسب مقام جام حذفی فوتبال کشور، کسب مقام نایب قهرمانی تیم بسکتبال، قهرمانی تیم هندبال، قهرمانی تیم والیبال نشسته، نایب قهرمانی تیم دوومیدانی بزرگسالان و قهرمانی تیم جوانان دوومیدانی و همچنین کسب مقام های قهرمانی بانوان در رشته های هندبال، والیبال، کاراته و نایب قهرمانی تیم تنیس روی میز و شنای بانوان افتخاراتی است که در آن فصل در باشگاه ذوب آهن به دست آورده است. درهمین سال آذری بعنوان مدیر برتر ورزشی کشور از سوی کارشناسان  و رسانه ها معرفی گردید.

در طی ۵ سال مدیریت باشگاه ذوب آهن علاوه بر کسب عناوین قهرمانی فعالیت هایی انجام شده که تقریباً در هیچ یک از باشگاه های کشور شاهد آن نبوده ایم.

 • معرفی بیش از ۵۰ ملی پوش در طی هرسال به ورزش کشور دررشته های مختلف و تغذیه تیم های ملی از وجود آنان در مسابقات بین المللی.
 • ایجاد زیر ساخت های اساسی در باشگاه ذوب آهن.
 • دریافت جایزه بهره وری توسط موسسه  DNV کسب استانداردهای بالای سازمانی ورزش و دریافت ایزوهای مرتبط با سازمان های ورزشی.
 • تعلیم و آموزش نیروی انسانی ماهر و مرتبط با فعالیت در سازمان های ورزشی.
 • استانداردسازی فضاهای ورزشی براساس دستورات و بخشنامه ها، سازمان های مطبوع حاکم بر ورزش
 • ساخت و تجهیز اماکن ورزشی مختلف اعم از سالن ها، ورزشگاه بزرگ وسالن ایثار، ورزشگاه حجاب بانوان درفولادشهر.
 • ساخت و طراحی کمپ اختصاصی ورزشگاه ملت براساس دستورالعمل AFC  جهت تمرینات تیم فوتبال بزرگسالان ذوب آهن
 • اخذنمره A از کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) جهت ورزشگاه فولادشهر اصفهان به واسطه استانداردسازی این ورزشگاه درراستای برگزاری لیگ قهرمانان باشگاه های آسیا
 • تربیت قهرمانان در رده های پایه کلیه رشته های ورزشی موجود در باشگاه ذوب آهن –به گونه ای که امروز شاهد حضور اکثرآنان نه تنها در تیم های بزرگسالان ذوب آهن می باشیم بلکه تعدادی از آنان در دیگر باشگاه های کشور نیز در حال درخشش در ورزش کشور می باشند.

لازم به ذکر است که سعید آذری تا این لحظه تنها مدیر باشگاه ورزشی در رشته فوتبال می باشد که در یک فصل همزمان هم به  مقام قهرمانی جام حذفی و هم نایب قهرمانی لیگ دست یافته است و این در حالی بوده که ذوب آهن در آن فصل (۸۸-۸۷) با نظر اکثر کارشناسان رشته فوتبال واقعاً لیاقت قهرمانی در لیگ برتر را نیز داشت.

آذری در حال حاضر به عنوان کارشناس تربیت بدنی و علوم ورزشی در قسمت مدیریت آموزش و توسعه منابع انسانی شرکت سهامی ذوب آهن مشغول انجام وظیفه می باشد.

LinkedInFacebookTwitterGoogle+DiggEmail