توپ گرد فوتبال می چرخد، می غلطد و می رود و گوشه ی دروازه ها جا می گیرد، موج شادی در استادیوم های فوتبال برای کسانی که تیم های محبوبشان نتایج دلخواه آن ها را به دست آورده راه می افتد و با قلبی آکنده از شادی می روند تا هفته دیگر بعضاً تا یک ماه دیگر (البته درکشورما) تا با خاطره شیرین پیروزی خود را مهیای یک جدال دیگر نمایند.
آن ها همه چیزرا فراموش می کنند ، یادشان می رود که درساختار ورزشی که دیگر نمی شود نامش را ورزش گذاشت، دارد چه اتفاقاتی می افتد. این دغدغه ها وقتی کم رنگ تر می شود و موجب بی خیالی افزون تری را مهیا می کند که تیم ملی هم در یک بازی مردانه و پرهیجان کره جنوبی را شکست می دهد و ظاهراً همه چیز این فوتبال سرجای خودش قرار گرفته است با این برد شیرین.
ولی آیا واقعاً این گونه است؟ آیا فوتبال مسیر درستی را طی می کند؟ آیا ریاست فدراسیون ما که با آرای اکثر اعضا مجمع در یک جدال سیاسی –ورزشی پیروز میدان انتخابات شد به فضای فوتبال ها حاکم است؟
جواب این سوال ها می طلبد که نگاهی اجمالی داشته باشیم به اتفاقاتی که مخصوصاٌ در هفته های اخیر در فوتبالمان به وقوع پیوسته است. این اتفاقات را می توان درادله ای دانست. مبنی براین که ، شما علی آقای عزیز بسیار کم انگیزه تر از دوره اول به اداره فوتبال پرداخته اید و شاید در یک مبارزه فرسایشی که درانتخابات و قبل از آن شکل گرفت ، دچار خستگی مفرط شده اید و احساس می کنید آخر این بازی آخر وعاقبت خوشی ندارد. شاید از آن بالا ، بالاها مرتب تحت فشارید که بروید و کلی دل مشغولی دراین میان شما را بی انگیزه تر از قبل کرده است. فشار های مالی و اقتصادی که به شما وارد می کنند یکی از محوری ترین نیروهایی است که برای ناامید کردنتان در این مبارزه به کار گرفته شده است، ولی پیشکسوت ودوست محترم بنده که دردوران انتخاباتتان امیدواربودم که شما باز هم سکان رهبری فوتبال را به دست بگیرید و خودتان بهترین گواه براین مدعی هستید، امروزمشاهده می کنم که بی سامانی و بدتدبیری دارد دراین فوتبال بی داد می کند.
نمی خواهم بگویم مسبب اصلی این اتفاقات شما هستید، ولی آقای کفاشیان شما رئیس این فوتبال هستید !
بی سامانی و به هم ریختگی های فوتبال ، شدیداً این روزها توسعه پیدا کرده است. فدراسیون فوتبال همان طور که بارها حضوری خدمتتان عرض کردم ، بایستی دست از سر باشگاه ها بردارد ، باید به عنوان سیاست گذار و استراتژیست این فوتبال انجام وظیفه نماید چراکه نمی تواند وظایف خود را به نحومطلوب دراین حیطه انجام دهد. چون اگر درست انجام می داد ، امروز شاهد وقایعی که بعضاً وقوع آن از دید شما متولی اصلی فوتبال نیز پنهان مانده است ، نبودیم.
برادربزرگوار ، امروز شاهد این هستیم که فوتبال بازاری به شدت دارد رواج می یابد . نه تنها فوتبال خصوصی ، نه فوتبالی که پایه هایش برمبنای اصول و مبانی حرفه ای استوار باشد. امروز شاهد این هستیم که اعضا کمیته انضباطی شما هر روزه با موج عظیمی از اعتراض های مالی روبرو هستند و این پدیده فقط وفقط یک دلیل دارد.”فوتبال بازارای” آن هایی که فوتبال خصوصی کشورهای صاحب سبک را سمبل باشگاه داری خودنموده اند ، امروز بازار مکاره ای را به وجود آورده اند که دراین عرصه فقط به خودنمایی می پردازند و ترویج بی سروسامانی و لجام گسیختگی مالی را پیشه خود کرده اند .
آقای کفاشیان، می دانید این یعنی چه؟ بی مبالاتی مالی که دراین “فوتبال بازاری” شیوع پیدا کرده است ، تحت نظارت هیچ ساختاری در فدراسیون فوتبال نیست. چرا فکری به حال این معضل نمی کنید؟ چرا امورمالی فدراسیون فوتبال نظارتی بر عملکرد مالی باشگاه ها ندارد؟ چرا اجازه می دهید که باشگاه به اصطلاح خصوصی که با بیلان ساختگی و ارسالی بهAFC در سال های گذشته مجوز فعالیت حرفه ای می گیرد ، یک حساب مالی شفاف و مشخص داشته باشد و هرروز برای پرداخت هایش از یک حساب غیر ثبت شده در فدراسیون و سازمان لیگ اقدام به صدور انواع و اقسام چک های بی هویت و بی محل می کند؟ جناب رئیس ، چرا اجازه می دهید یک باشگاه خصوصی (بازاری) یک روز از حساب مرغ فروشی، روز دیگر از شرکت میگوو ماهی، بعد از آن از یک شرکت به اصطلاح نفتی اقدام به عملیات مالی نماید؟ این به هم ریختگی مالی باعث می شود که کمیته انضباطی شما هر روز و هر روز شاهد حضور مراجعین بیشتری باشد و صدالبته انرژیی را که می بایستی صرف سر و سامان دادن به فوتبال نماید را فقط و فقط در یک راستا هزینه نماید.
از بحث مالی که بگذریم ، می رسیم به بحث مدیرت باشگاه های کشور عزیزمان.
آقای کفاشیان، پس از تصدی چندین سمت کلیدی در ورزش کشور ، حداقال انتظار از شما این است که امروز در کسوت ریاست فدراسیون فوتبال بتوانید شاخص ها و یا حداقل ضوابطی را برای تصدی شغل های موجود در فوتبال تعریف بکنید، آیا کرده اید؟
من با توجه به شواهدی که موجود است به شما بردار بزرگوار می گویم خیر؟ . نکرده اید . اگر کرده بودید امروز شاهد آن نبودیم که هر از راه رسیده ای در غبار به مسند یک شغل فوتبالی بالاخص مدیریت باشگاه تکیه بزند. آقای کفاشیان حالا که تصمیم گرفته اید خودتان (فدراسیون فوتبال) علی رغم این که در هیچ کجای این دنیا رسم نیست به اداره فوتبال باشگاهی بپردازید، باید بدانید که باشگاه یک قطعه تعیین کننده از پازل پیچیده موفقیت در فوتبال است. شما چقدر برای سامان دهی این قطعه آخر تلاش کرده اید؟ آیا تا به حال نظارتی بر انتخاب مدیران باشگاه های تحت نظارتتان داشته اید؟ باز هم جواب این سوال را نیز بایستی منفی جواب داد : نه .
آقای کفاشیان ، امروز شاهد آن هستیم از هر قشری و از هر گروهی و از هر مسلکی در کسوت مدیران باشگاه آدم داریم.
از پلیس گرفته تا کارچاق کن و قهوه خانه دار و از هر صنفی که در اجتماع ما وجود داردا و البته غیراز دومی ،مابقی مشاغل شریفی هم هستند . شما می توانید در بازار مکاره فوتبال پیدا کنید .کافی است کمی تیزبین باشید.
آقای کفاشیان مگر وظیفه کمیته آموزش فدراسیون جز این است که تلاش کند تا سطح دانش اعضا شاغل رفوتبال ارتقاء یابد ، مگر جزا ین است تلاش می کند تا علم روز فوتبال را در عرصه مدیریت در کالبد نیمه جان این مریض روبه به موت بدمد؟
آیا فکر می کنید بزرگترین و با مهارت ترین اساتید علم مدیریت ورزش می توانند کسی را که شغلش قهوه خانه داراست ، تبدیل به مدیر ورزشی کنند؟! آیا فکر می کنید کسی که سال ها در کسوت یک فرمانده نظامی همواره منشاء فرماندهی و فرمان پذیری بوده است و دنیای خود را براساس فلسفه دستوردهی و دستور گیری بنا نهاده است را تبدیل به یک چهره شاخص در کسوت یک مدیر در سازمان ورزشی کنید. آقای کفاشیان، اگر امروز فوتبالما می آیند و به قهرمانان این رشته ورزشی، به پیش کسوتانش و به زجرکشیده هایش هر بی حرمتی را می کنند مقصر فدراسیون فوتبال است، نه آن هایی که از هر در بدون دروازه ای به فوتبال راه پیدا کرده اند و اجازه هر بی حرمتی را به خود می دهند. عدم وجود یک برنامه مدون و علمی برای گزینش اعضاء جامعه فوتبال به ویژه مدیران باشگاه ها ، باعث خواهد شد که هر روز شاهد پرخاشگری ، توهین، افترا و نهایتاً جنگ های رسانه ای باشیم و شما می توانید مشاهده کنید که چگونه بی ادبانه می تازند به اسطوره های این ورزش و کسی جلودارشان نیست.چون حالا دیگر جاد افتاده اند در این فوتبال و روز اول کسی نگفت این ها لیاقت حضور در فوتبال را ندارند، این ها توان برنامه ریزی برای این فوتبال را ندارند و این ها نمی دانند آسیب های ورزشی که بعضاً تا آخرین روزهای عمر گریبان یک قهرمان را می گیرد ، چیست. چون آن ها از جایی آمده اند و مشاغلی داشته اند که با ورزش هیچ سنخیتی نداشته است. حتی اگر به قول خودشانسی سال مدیریت در عرصه تخصصی شان کرده باشند. باید پذیرفت که درک صحیح ودرستی از این ورزش ندارند . آن ها نمی دانند که باید در ورزش از جوانی مایه بگذاری . باید تک تک سلول های بدنت زجر و درد بکشد . باید بر روی غرایز ، عواطف و لذت هایی که دیگران به آسانی به آن دست می یابند ، چشم ببندی تا بشوی ، علی دایی، علی کریمی، مهدی مهدی کیا، کریم باقری . بشوی احمدرضا عابدزاده . بشوی هزاران قهرمان دیگر که برای قهرمان شدن بزرگ ترین سرمایه خود یعنی جوانی را حراج کردند تا دیناری احتمالی اندوختند و امروز بعضاً چه بی رحمانه مورد آماج حملات این فوج هل داده شده به ورزش می شوند. آری آقای کفاشیان، ضابطه ای برای وارد شدن به فوتبال وجود ندارد تا هرکسی نیاید و در قالب مدیر و مالک و سرپرست خودنمایی نکند.
آقای کفاشیان، یکی دیگر از معضلات اینروز فوتبال ما این است که مانند نقل و نبات مجوز باشگاه صادر می کنند و نظارتی روی توانمندی باشگاه ها ندارند. راستی چرا اجازه می دهید این همه باشگاه با یک اسم تجاری در ورزش فوتبال آن هم دریک لیگ داشته باشیم. آیا این جز نشان از بی برنامه گی در زیرساخت های فدراسیون دارد؟ به هر حال شمارا مجمع به این خاطر انتخاب کرد که بیایید سروسامان بدهید. با ابزار مدیریتی ، با القای استراتژی جدید، با برنامه ریزی . ولی ظاهراً مجمع اشتباه کرد . چون فقط شاهد هرج و مرج می باشیم، یک روز در شیراز، یک روز درکرمانشاه، یک روز در تبریز و غیره………
برادر بزرگوار
این ها نمونه های بارزی از وضعیت این روزهای این بازار مکاره است . می دانم که از نگارش این حقایق دلگیر خواهید شد ولی باید می گفتم آقای کفاشیان، باید می نوشتم تا اگر اطلاع کافی ندارید بدانید فوتبال شده است آوردگاهی که در آن شاهد حضور هر ننه قمری هستیم و دراین آوردگاه ، آن چنان قلع و قمع می کنند که نگو و نپرس، شاید به زودی و نفر بعدی پس از دایی ، کریمی ،مایلی کهن و حاج رضایی خود شماباشید آقای کفاشیان. اوضاع به قدری آشفته است که هرکس دیگری به خودش اجازه نمی دهد تا دراین وضعیت نابسامان و غوغاسالار بیاید یک ذره آبروی خود را هم حراج کند و برود.به هر حال درشب نشینی خرچنگ های مردابی چگونه رقص کند ماهی زلال پرست

باقی بقای شما
سعید آذری
کارشناس ارشد تربیت بدنی وعلوم ورزشی