بیوگرافی سعید محمودی زاد آذری (ملقب به آذری) در روز اول فروردین ماه سال یکهزار و سیصد و چهل و هفت در محله پایین دروازه اصفهان درخانواده ای کم جمعیت به دنیا آمد. پدر وی از قهرمانان سابق ورزنه برداری کشور و مادرش خانه دار بود.

آذری در سال های اولیه زندگی خود را دراین محل سپری کرد و بعد از گذراندن اولین سال مدرسه به محله ۲۴ متری اصفهان نقل مکان کرد.

عشق به فعالیت های ورزشی که البته ریشه در خانواده داشت در همان عنفوان نوجوانی در وجودش شعله ور شد و به همین واسطه سال های ابتدایی ورزش در تیم های ورزشی مدارس ابتدایی ، راهنمایی و سپس دبیرستان طی کرد. ورزش فوتبال که ارزانترین و دردسترس ترین ورزش موجود در محله های متوسط و روبه پایین همه شهرهای دنیا می باشد، اولین ورزشی بود که به طور جدی ,وی در آن به فعالیت پرداخت ولی پس از گذشت دوران نوجوانی بنا بر توصیه پدر و سخت گیری های مادر مبنی بر شیطنت های متوالی در محل زندگی وپرسه زدن در زمین های خاکی فوتبال وزنه برداری روی آورد و در سال ۱۳۶۰ در مسابقات منطقه کشور در شهرستان اراک به مدال طلای دسته ۴۴کیلو دست یافت. پس از آن در شهرستان آمل در همین سال با رکورد ۵/۹۷ کیلوگرم به مدال نقره همین دسته دست یافت و این شروع مسیر ۱۸ ساله قهرمانی در رده های مختلف سنی از نوجوانان ، جوانان، بزرگسالان بود. مسیری که از مدال های رنگارنگ داخلی و بین المللی پرشد و بعضاً از رکوردشکنی در سطح ملی و آسیایی.

آذری طی این ۱۸ سال، به عضویت تیم های ملی در رده های سنی مختلف نیز درآمد و کسب مدال های رنگارنگ از آوردگاه های بین المللی برای کشور عزیزمان ایران از دست آوردهای این ۱۸ سال تلاش در کسوت ورزشکار بوده است.

سعید آذری همه رده های سنی به مدال طلاو عناوین قهرمانی دست یافت و ۲ بار نیز موفق به ارتقاء رکوردهای ایران و آسیا شد.

پس از طی دوران قهرمانی درکسوت مربی هم در لباس باشگاهی و هم در لباس ملی حضوری درخشان داشت. او در مسابقات قهرمانی باشگاه های کشور به همراه ذوب آهن ، به عنوان سر مربی طی ۳ سال دو عنوان نایب قهرمانی و یک عنوان قهرمانی به دست آورد. در همین زمان به عنوان مربی تیم های دانشگاه اصفهان و منتخب اصفهان نیز در المپیادهای کشور به مقام های قهرمانی دست یافت.

اما بارزترین موفقیت آذری در کسوت مربی کسب مقام نایب قهرمانی آسیا به همراه ذوب آهن در کشور “تایلند ” شهر” پاتایا” در سال ۱۳۸۲ می باشد.

آذری در سال ۱۳۸۲ پس از کسب این موفقیت به عنوان مربی تیم ملی وزنه برداری کشورمان انتخاب شد. وقبل از مسابقات آسیایی “پوسان” ، باتوجه به این که توسط هیات مدیره باشگاه ذوب آهن جهت تصدی پست مدیرعاملی در نظرگرفته شد بود،؛ از این سمت کناره گیری و دوران مدیریتی ورزشی خود را آغاز نمود.

در سال ۱۳۸۳ پس از گذشت ۲۳ سال زندگی ورزشی در کسوت ورزشکارو مربی ، سعید آذری توسط مسعود ابکاء مدیر عامل وقت شرکت سهامی ذوب آهن که رئیس هیات مدیره باشگاه نیز بود به سمت مدیرعاملی باشگاه ذوب آهن منصوب گردید و عملاً در یک دوره ۵ ساله سکان مدیریتی ورزش ذوب آهن را به دست گرفت . درطی ۵سال مدیریت آذری در باشگاه ذوب آهن، نامبرده درسال ۸۳ و ۸۸ به عنوان مدیر برتر و نمونه ورزش کشور به انتخاب رسانه های ورزشی کشور برگزیده شد.

ذوب آهن اصفهان طلایی ترین دوران ورزشی خودرا در زمان آذری طی کرد . مخصوصاً در سال ۱۳۸۸ که تیم های والیبال نشسته، بستکبال، هندبال ، فوتبال ، وزنه برداری آقایان و تیم های هندبال ، والبیال ، تنیس روی میز، شنا و کاراته بانوان این باشگاه با به دست آوردن مقام های قهرمانی همگی به مسابقات باشگاه های آسیا راه یافتند و در این میان تیم فوتبال ذوب آهن با به دست آوردن مقام قهرمانی جام حذفی و مقام نایب قهرمانی لیگ کشور با تفاضل گل و کسب ۶۶ امتیاز یک فصل رویایی را پشت سر گذاشت . مقامی که هنوز هیچ تیم ایرانی موفق به تکرار آن در دوره نشده است .

آذری دارای مدارک لیسانس تربیت بدنی و علوم ورزشی از دانشگاه اصفهان و مدرک کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی از دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان می باشد.

وی در سال ۱۳۸۸ و قبل از انتخابات ریاست جمهوری به علت مخالفت با سیاست های اتخاذ شده توسط حکم اله بابایی مدیرعامل وقت شرکت سهامی ذوب آهن به نوع عزل اعضاء هیات مدیره باشگاه ذوب آهن در اوج اقتدار ورزشی و مدیریتی خود از سمت مدیرعاملی باشگاه ذوب آهن استعفا داد و همه جامعه ورزشی کشورمان را متحیر ساخت . در این خصوص بسیاری از رسانه ها استعفای اورا یک استعفای سیاسی تلقی کردند ولی خودش هیچگاه این مساله را نپذیرفت و اذعان داشت صرفاً به خاطررعایت اصول جوانمردی و اخلاقی که از آموزه های سی سال حضور در مکتب ورزش بوده است ، این عمل را انجام داده است.

آذری پس از جدایی از ذوب آهن به عنوان مدیر عامل باشگاه های نساجی مازندارن و استیل آذین در ورزش کشورمان حضورداشت . در همین زمان یکی از گزینه های اصلی، ریاست فدراسیون وزنه برداری و همچنین مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس تهران بود که با توجه به همان دلایل مطرح شده (سیاسی) ازحضورش در این دوپست جلوگیری به عمل آمد.

آذری در حال حاضربه عنوان کارشناس ارشد تربیت بدنی درمدیریت آموزش و توسعه منابع انسانی شرکت سهامی ذوب آهن مشغول به فعالیت می باشد و درهمین مدت پیشنهادهای مدیرعامل و عضویت در باشگاه ذوب آهن را نیز نپذیرفته است.

LinkedInFacebookTwitterGoogle+DiggEmail