یادداشتی تحلیلی به بهانه حلالیت طلبیدن بهداد از مردم ایران پس از مسابقات جهانی 2014 قزاقستان

یادداشتی تحلیلی به بهانه حلالیت طلبیدن بهداد از مردم ایران پس از مسابقات جهانی 2014 قزاقستان

بهداد عزیز : تو همه را حلال کن،بالاخص آنهایی که طلا را از تو گرفتند.

از روزی که قهرمانان نامدار روسی در دنیای وزنه برداری بر تسلط قهرمانان اسطوره ای آمریکایی مانند پل اندرسن پایان دادند تا المپیک سیدنی تقریباً سکوی اول قویترین مرد جهان ، المپیک و اروپا در مونوپل روسهای قدرتمند قرار داشت و این موضوع تبدیل به سنت شده بود و کسی باور نداشت که روزی جوانانی از ایران زمین بتواند بر استیلای آن ابر قهرمانان و سلطه سنتی آنها بر سنگین وزن و قصه شکست ناپذیری های آنان پاسخ دهند ، پایانی بر افسانه پهلوانانی مانند لئونیدژابوتینسکی ، دکتر ولاسف ، واسیلی الکسیف ، سلطان رحمانف ، یوری کورویویچ ، الکساندر گوناشیف ، لئونید تاراننکو و آخرین آنها اندری چمرکین .
ولی مسابقات المپیک 2000 سیدنی شاهد حضور قهرمان نامدار ایران حسین رضازاده بود تا بر تسلط بیش از 5 دهه یا بیشتر سنگین وزنه های روس پایان دهد ، البته قبلاً تک ستاره های بلغاری و آلمانی مانند کراستیف ، ورونی ولر آلمانی نیز در تک حرکات توانسته بودند به حریم شیرهای روسی دست درازی کنند حتی خریستو بلاچکوف بلغار که اولین انسان روی زمین است که در حرکت یکضرب سمفونی 200 کیلوگرم یکضرب را نواخت نتوانست به حکومت قهرمانان سنگین وزن روسیه پایان دهد و این مهم فقط و فقط به دست حسین رضازاده و سپس جانشین خلف او بهداد سلیمی انجام شده است ، موضوعی که برای روسهای مدعی بسیار گران تمام شد و طی این چهارده سال یعنی از 2000 سیدنی تا 2014 قزاقستان باعث شد به تربیت قهرمانان مختلفی بپردازند تا بتوانند عنوان از دست رفته خود را باز پس بگیرند ولی این مهم اتفاق نیفتاد و آنها از طلایی که آنرا سهم مسلم خود می دانستند محروم کرد.

بهداد سلیمی قهرمان با اخلاق ، تحصیلکرده و مردمی ما پس از یک دوره غیبت حسین رضازاده و بازنشستگی قهرمان افسانه ای ایران ، با اراده ای آهنین و پس از المپیک پکن سال 2009 قدرتمندانه طلای مسابقات جهانی را به گردن آویخت و در هر میدانی که حضور یافت ، قدرت لایزال خداوندی خود را به حریفان دیکته کرد ، او علاوه برکسب مدال طلای مسابقات جهانی، المپیک 2012 لندن ، بازیهای آسیایی رکورد های جهانی این وزن را نیز مال خود کرد و از حیثیت وزنه برداری ایران د رتمامی میادین مانند شیری شرزه دفاع کرد و مایه سرافرازی ایران و ایرانی شد و پیروزیهایش منبع الهام برای بسیاری از قهرمانانایران و جهان شد ، پیروزیش موجی از غرور و شادمانی در جای جای این گیتی نزد ایرانیان بوجود آورد و به ایرانی بودنش افتخار کردیم و به خودمان بالیدیم که او هموطن ماست . او درخشید و تلاش کرد ، ولی مردم بهداد را جدا از مدالهایش بواسطه مردمی بودنش دوست دارند ، بهداد را نه بخاطر پیروزیهایش فقط ، بلکه برای تلاشهایش ، برای ممارستها و برای مشقتهایی که کشید و قهرمان شد محترم می شمارند و تکریم می کنند ، مردم قهرمانانشان و هنرمندانشان را دوست دارند چون آنها را شاد می کنند ، مردم آنها را برای همیشه حلال می کنند .

بهداد عزیز ،
مردم فرهیخته ما اگر جای مدال طلا و نقره بهداد آنهم در یک دوره مسابقه جهانی عوض شود او را فراموش نمی کنند بلکه حمایت خود را بیشتر خواهند کرد و این یعنی اینکه شما را برای همیشه در گوشه خاطرات غرور انگیز خود جای داده اند جائیکه جای حلال شده های ابدی است ، جای تختی هاست ، جای پوریای ولی هاست ، جای همه شماهاست ، جای اسطوره هاست ، پس نگران نباش تو حلالیت را سالها قبل از آنها گرفته ای قهرمان. تو همیشه حلال شده ای.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

۲ دیدگاه برای “یادداشتی تحلیلی به بهانه حلالیت طلبیدن بهداد از مردم ایران پس از مسابقات جهانی 2014 قزاقستان

 1. نگارنصیری گفته:

  خوشا کسی که به دامان خود قدم شکند
  تمام دست شود خویش را به هم شکند

  کمال مردی و مردانگی است خودشکنی
  ببوس دست کسی را که این صنم شکند

  مطلب بسیارزیباوگویای مردانگی وجوانمردی است که ریشه درخصلت ادمی دارد. متاسفانه هستند پاره ای ازقهرمانان که از این دوخصلت دورمانده اند. آنانی که کوشیده اند برای رسیدن به هدف شان و پیروزی از هیچ ترفند و دسیسه ای دریغ نکنند . قهرمانی که عنوان قهرمانی یدک می کشد . قهرمانی که پهلوان نیست . پهلوان عیاروجوانمرد است وراد است و بزرگمنش. پیشه اش درویش گونه که درتاریخ ادبیات ایران هرگاه پهلوان ودرویش به هم رسیده اند یکی شده اندبه گونه‌ای که می‌توانیم از پهلوانانِ درویش، یا درویشانِ پهلوان سخن بگوییم. همواره دری، خانقاه و زورخانه را به هم می‌پیوسته و می‌گشوده است. پس ـ اگر فراخ و فراگیر بنگریم ـ آیین جوانمردی با آیین درویشی و آیین پهلوانی یکی است.
  بهدادعزیز سرت را بالا بگیر که جوانمردی مرام توست
  یک پهلوان می تواند قهرمان هم باشد ولی هرقهرمان پهلوان نیست.
  شیرمردانند در عالم مدد
  آن زمان کا فغان مظلومان رسد

  بانگ مظلومان ز هر جا بشنوند
  آن طرف چون رحمت حق می دوند

 2. حمیدرشیدی گفته:

  باسلام.بسیارجالب وبجا بودسعیدجان…بنظرمن خیریت دراین شکست بود تاپهلوان ایران زمین مسممتر ارقبل مدال الپیک۲۰۱۶رابدست اورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *