سعید آذری در گفتگو با روزنامه آرمان : سازمان‌های غیر رسمی‌علیه مدیران ورزشی موفق توطئه می‌کنند

جناب آقای سردار سرتیپ دوم موسی کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

 آرمان- طاها محمدی: مدیران موفق در ورزش ایران کم نبوده اند٬ مدیرانی که با استفاده از ابزارهای مدیریت موفق توانستند نتایج خوبی بگیرند اما پس از مدتی از روند مدیریتی کنار گذاشته شدند و پس از رفتن آنها خلا حضورشان بیشتر به چشم می‌آید. باشگاه ذوب آهن یکی از باشگاه‌هایی است که طی چند سال در تمام مجموعه‌هابه خصوص فوتبال عملکرد خوبی داشت اما دوسال است روند نزولی شدیدی را به خود می‌بیند. سعید آذری مدیری جوان است که دوران موفقی را در مجموعه ذوب آهن سپری کرد و مدتی است از مدیریت ورزش دور مانده است. با او درباره روند فعلی مدیریت فوتبال به عنوان پرطرفدارترین ورزش در ایران هم کلام شدیم. گفت‌وگوی او با آرمان را در زیر می‌خوانید.

چند روز پیش علی کفاشیان از رفتن حرف زده بود و خودش پیشنهاد انتخابات زودرس داده بود. چرا مدیرانی به این سبک و سیاق که آشنایی با آن حوزه را ندارند وارد جریان می‌شوند که پس از مدتی که نتوانستند کار کنند به این شکل بخواهند بروند؟

من در خصوص انتخابات فدراسیون فوتبال فکر می‌کنم بیست روز قبل از برگزاری مجمع و انتخابات بنده طی یک مقاله گفتم که وقتی اسامی‌کاندیداها را دیدم واقعا تاسف خوردم. تصور من این است که ماندن علی کفاشیان در مسند ریاست فدراسیون فوتبال اشتباه بود. به‌رغم این عناوینی که کنفدراسیون فوتبال آسیا به ایران داد و در سال گذشته فدراسیون آقای کفاشیان به عنوان فدراسیون برتر سال 2012 انتخاب شد عملکرد کفاشیان نشان داد که او به طور کلی با جو فوتبال بیگانه است. به نظر من آمدنش اشتباه بود و در این شرایط یک لغزش کوچک مقابل قطر در دوحه باعث می‌شود ما آرزوهای فوتبالی مان برای رسیدن به جام جهانی 4 سال به هوا برود و این همه طرفدارهای فوتبال و هزینه‌هایی که چهار سال در فوتبال شد از بین برود.

برخی معتقدند کفاشیان با رفتنش می‌خواهد به بدنه فوتبال ما شوک وارد کند. آیا رفتن او می‌تواند به فوتبال ایران کمک کند؟

کفاشیان اگر می‌خواست برود و دنبال تاثیر گذاری بود باید پس از برد مقابل کره جنوبی می‌رفت٬ افتضاحی که مقابل ازبکستان رقم خورد عملا ما را در آسیا تبدیل به یک تیم دسته سومی‌کرد. رفتن به این صورت و اینکه بگوید من می‌روم که فوتبال درست شود مانور تبلیغاتی است. با این اوصاف رفتن کفاشیان هم اصلا دردی را از فوتبال ما دوا نمی‌کند. انتصاباتی که در فدراسیون صورت گرفت بیشترش اشتباه بود٬ همانطور که گفتم کفاشیان اصلا در فضای فوتبال نیست. مثلا او چند وقت پیش گفته است فینال جام‌حذفی بماند بعد از مسابقات مقدماتی جام جهانی؛ خیلی جالب است رئیس فدراسیون فوتبال یک کشور نمی‌داند که فصل فوتبالی یک بازیکن بعد از هفته آخر لیگ به پایان می‌رسد و یک تعدادی از بازیکنان اصلا قراردادشان تمام می‌شود.

ما یکبار زمان دادکان از جابه‌جا شدن زمان فینال جام حذفی ضربه خوردیم چرا باز هم پیشنهاد یک اشتباه تجربه شده ارائه شده بود؟

من معتقدم ما اصلا دنبال استانداردهای بین‌المللی نیستیم و گوش شنوایی هم وجود ندارد؛ گفتن این حرف‌هاممکن است خود آدم را تخلیه کند اما با این سیستم نتیجه بخش نیست. واقعا آدم تاسف می‌خورد این همه مدیر توانمند در ورزش این مملکت وجود دارد بعد شما ببینید چه افرادی این فوتبال را مدیریت می‌کنند. من اصلا کاری با علی کفاشیان ندارم؛ اعتقادم بر این است که مجموعه فدراسیون فوتبال در این پنج شش ساله برنامه خاصی برای توسعه فوتبال براساس استانداردهای فیفا نداشته است٬ بی جهت نیست که شما کوچکترین اثری از ورود بازیکنان خلاق نمی‌بینید چون اصلا کار نشده است.

شما چند سالی مدیر عامل ذوب آهن بودید٬ در زمان شما این باشگاه عملکرد خوبی داشت و در حوزه فوتبال که مورد بحث است مدعی اصلی قهرمانی بود اما دو سالی است این باشگاه روند ضعیفی داشته است و تیم فوتبال هم در آستانه سقوط قرار دارد. چه اتفاقی برای این باشگاه افتاده است؟

باشگاه ذوب آهن زمان حضور ما دچار یک توسعه بزرگ شده بود.پس از این توسعه نطفه ای در اصفهان بسته شد و در تهران کارگردانی شد که ذوب‌آهن را از هم بپاشند. ذوب آهن دارای تخصصی‌ترین هیات مدیره در بین باشگاه‌های کشور بود٬ تنها باشگاهی بودیم که در آن دو دکترای مدیریت و اقتصاد حضور داشتند. تمام پارامترهای مدیریت موفق ورزشی در این باشگاه جمع شده بودند و به هر حال این وقایعی که در اصفهان اتفاق افتاد آمدند اول زیرساخت را نابود کردند و بعد هم کار را دست افرادی دادند که اعتقادم این است که غیر تخصصی بودند و این موضوع بزرگترین ضربه را به باشگاه زد و امروز شاهد این هستیم که از دوران طلایی ذوب‌آهن خبری نیست٬ آدم تاسف می‌خورد تیمی‌که داشت قهرمان باشگاه‌های آسیا می‌شد در این فصل دنبال بقا در لیگ برتر باشد.

چرا مدیرهایی که کارنامه شان خوب بوده است مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و از افرادی استفاده می‌کنند که با ضعف مدیریتی به مجموعه ضربه می‌زنند؟

این بحث خیلی فراتر از موضوع یک باشگاه و فدراسیون است و اصلا باید اینطور گفت که این امر فراتر از ورزش است. من نمی‌دانم چرا از وجود آدم‌های کاردان و محبوب می‌ترسند٬ اینها افرادی هستند که کارشان را در چارچوب قانونی بلد هستند و به کسی باج نمی‌دهند و نیازی به امتیاز دادن به کسی ندارند چون برای پیشرفت برنامه دارند. وقتی شما تمام این شرایط را برای مدیریت داشته باشید بازخوردهای به این شکل دارد که با توجه به سازمان‌های غیر رسمی‌که وجود دارد و به نظرم قدرتمندتر از سازمان‌های رسمی‌هم هستند دچار توطئه می‌شوید و شما را کنار می‌گذارند.

به عنوان سوال آخر؛ با این اوصاف بحث تخصص در مدیریت ورزش به کجا می‌انجامد؟

الان یک مقدار ارزش‌ها برای مدیریت در ورزش فرق کرده است الان دیگر تخصص حرف اول را نمی‌زند٬ الان هر کسی یک رانتی را ایجاد کرده است و دار و دسته راه می‌اندازند٬ گارد آهنینی درست می‌کنند و در کل از یکسری شاخصه‌های غیرتخصصی استفاده می‌کنند که تمام این‌هاباعث نابودی یک سیستم می‌شوند.

معمولاً در کشور ما وقتی در راس یک مجموعه تغییر و تـحـولاتـی صـورت مـی‌گـیـرد، در زیـرمـجـموعه آن هم شاهد تغییرات هستیم، شاید به همین خاطر است که از وقتی براتی از کارخانه ذوب‌آهن رفته و سعد محمدی جــای اورا گــرفـتــه، زمـزمـه‌هـا و شـایـعـات فـراوانـی در خـصــوص کـنــار رفتـن ابـراهیمـی از مـدیـریـت بـاشگـاه ذوب‌آهـن بـه گـوش مـی‌رسـد؛ تغییراتی که احتمالاً با تمام شدن لیگ برتر فوتبال و با مشخص شدن تکلیف تیم، اجرایی خواهد شد. در میان تمام نام‌هایی که برای جانشینی ابراهیمی شنیده می‌شود، یک اسم وجود دارد کـه در ایـن سـه چـهـار سـال تـقـریـبـاً هـمـیـشـه بـه عـنـوان کاندیدای مدیریت در ذوب‌آهن مطرح می‌شود ولی در حـد همـان کـانـدیـدا بـاقـی مـی‌مـانـد. بـا سعید آذری در خصـوص ایـن شـایعـات و وضعیـت ذوب‌آهـن گفتگو کردیم…

لینک خبر  : http://armandaily.ir/?News_Id=36576

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *