آقای کفاشیان، پارس لیگا یا ایران لیگا را تأسیس کنید

وقتی به نظاره مسابقات فوتبال کشورهای صاحب سبک در این رشته می نشینید متوجه خواهید شد که قهرمانانی که درون زمین برای پیروزی مبارزه می کنند به مشابه ارکستری هستند که با رهبری توانمندی مشغول نواختن یک سمفونی سازمان یافته می باشند، سمفونی که نویسنده آن ساختار حاکم بر فوتبال کشورشان است و هنگامیکه بعنوان یک نظاره گر در مقام مقایسه این سمفونی با سمفونی وطنی برمی آیید آه از نهادتان بلند می شود. آه، تفاوت از کجا تا کجا؟

شاید هر شخصی داوری قانع کننده ای برای وجود این تفاوت هاداشته باشد ولی نگاه کارشناسانه به موضوع ما را متقاعد می کند که اختلاف ریشه ای بین ما و آنها از یک مسئله نشأت می گیرد، تفاوت های سازمانی. سازمان های حاکم بر فوتبال حتی در کشورهای اطرافمان آنچنان از لحاظ ساختاری با ما تفاوت دارندکه نیاز به صرف انرژی چندانی برای درک این موضوع وجود ندارد.

نگاهی گذرا به مسیری که کشورهای صاحب سبک فوتبال و حتی کشورهای در حال توسعه در آن طی کرده اند به راحتی به ما نشان می دهد که مسیری که ما در حال گذر از آن هستیم مسیری اشتباه و پر از خطر است. خطراتی مانند ورشکستگی باشگاه، عدم دست یابی به سخت افزارهای مورد نیاز فوتبال و از همه مهمتر بی انگیزه شدن هواداران پر طرفدارترین ورزش جهان.

سالیان درازی از تأسیس فدراسیون فوتبال کشورمان گذشته است، شاید به اندازه عمر پدربزرگ های ما. از سال 0291 که اولین نهاد اداره کننده فوتبال در ایران پایه گذاری شد و از سال 0291 که اولین فدراسیون فوتبال در ایران رسماً تشکیل و در ژانویه سال 0291 رسماً به فیفا پیوست و از زمان تصدی مرحوم علی کنی تا امروز که شما آقای کفاشیان ریاست این فدراسیون را بعهده دارید 29 تغییر در این فدراسیون رخ داده است و افراد زیادی برای رشد و اعتلای این ورزش محبوب در کشورمان تلاش کرده اند ولی سوالی که امروز در ذهنمان مطرح است این است که چرا پس از گذشت تقریباً 76 سال هنوز فوتبال ما از لحاظ ساختاری نتوانسته است به گرد پای قافله فوتبال جهان برسد بویژه در عرصه باشگاهی.

اگر دقیقاً بررسی کنید متوجه خواهید شد در این گذر نزدیک به 6 دهه ای همواره فدراسیون فوتبال ایران خود بعنوان متولی و گرداننده اصلی وظیفه سازماندهی مسابقات باشگاهی را در سطوح مختلف بعهده داشته است. البته این از زمانی اتفاق افتاد که عملاً فوتبال بصورت باشگاهی در ایران برگزار شد چون قبل از آن رقابت های فوتبال بصورت قهرمانی استان و قهرمانی کشور و در سال هایی نیز تحت عنوان منتخب استان ها به نام لیگ قدس توسط فدراسیون فوتبال سازماندهی می شد.

از اولین دوره مسابقات باشگاهی که البته بصورت منطقه ای برگزار شد یعنی در سال 0222 که جم آبادان بعنوان اولین قهرمان رسمی این مسابقات شناخته شد تا شروع جام تخت جمشید که میتوان به نوعی آن را مقدمه ای برای لیگ حرفه ای دانست، به نظر شما فوتبال و ساختار حاکم بر آن چقدر تغییر کرده است؟

چرا هنوز تبعات برگزاری یک مسابقه فوتبال بایستی دامن بزرگترین سازمان رسمی حاکم بر آن یعنی فدراسیون را بگیرد؟ آیا تا بحال به این فکر کرده اید آقای کفاشیان؟

چرا آقای کفاشیان پس از گذشت پنج سال از ریاست در فدراسیون فوتبال به این فکر نمی کنید که وظیفه فدراسیون فوتبال مهمتر از آن است که در هر هفته و هر روز که مسابقات در لیگ ها و در رده های مختلف برگزار می شود وارد معرکه های باشگاه ها و اره بده و تیشه بگیر تازه به دوران رسیده های فوتبال شوید. مناقشاتی که به فوتسال، فوتبال بانوان و فوتسال بانوان نیز بسط و گسترش یافته است. آقای کفاشیان وظیفه فدراسیون فوتبال هر کشور سازماندهی و تعیین خط مشی ها و استراتژی ها، تدوین اهداف در زمینه پیشرفت فوتبال است نه اینکه مانند داروغه محل مرتب وارد معرکه ها شدن، تنبیه کردن ها و …

برادر بزرگوار، اگر عمری باشد و شما در همین سمت بدون هیچگونه گزندی حضور داشته باشید دغدغه تان باید این باشد که بعنوان ناظر به عملکرد سازمانی یا شرکتی یا ساختاری باشید که آن بتواند فوتبال باشگاهی را سازماندهی و ساماندهی کند.شما به وظیفه اصلی خودتان مانند دیگر فدراسیون های فوتبال عضو فیفا بپردازید. شما باید به دنبال بسط و توسعه فوتبال در کشورمان باشید و اگر هم بدنبال درآمد باشگاه ها هستید می توانید بعنوان حق نظارت مانند فدراسیون های معتبر درصدی را برای فدراسیون طلب کنید که حق قانونی فدراسیون است.

آقای کفاشیان خلاصه بگویم شما باید دست از سر فوتبال باشگاهی بردارید، شما بعنوان متولی فوتبال نباید هر روز رو در روی یک مدیر و یک مربی قرار گیرید، شاید متوجه نباشید ولی وظیفه و مسئولیت خطیری بعهده دارید. شوخی و مزاح شما کام همه جامعه فوتبال را بجای شیرین کردن تلخ کرده است.

ریاست محترم اگر شما می گویید حالا هم فوتبال باشگاهی تحت سیطره فدراسیون نیست، می گویم هست!

چرا نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال باید رئیس سازمان لیگ باشد؟ اصلاً سازمان لیگ چه معنا و مفهومی دارد؟

چرا بعنوان متولی فوتبال نمی گذارید شرکت قدرتمندی بصورت سهامی متشکل از کلیه باشگاه های کشور بصورت سهامداران عمده شکل بگیرد و با نام پیشنهادی شرکت پارس لیگا یا ایران لیگا وظیفه ای را انجام دهد که همواره در طی این 76 سال فدراسیون های فوتبال در حیطه باشگاه ها انجام داده اند؟

کمی در خصوص این پیشنهاد فکر کنید. سعی کنید شأن و منزلت فدراسیون در دعواهای هفتگی حراج نشود. این همه نیرو در فدراسیون فوتبال جمع شده اند که فوتبال اینگونه باشد؟

فوتبال ما مخصوصاً در حیطه باشگاهی برای فرار از ورشکستگی، برای فرار از نابودی چاره ای ندارد بجز اینکه از زیر سیطره غیر تخصصی فدراسیون خارج شود. حداقل این عملکرد را بعنوان یادگار از خود در فوتبال بگذارید.

استانداردی را که حدود حداقل صد سال در کشور های دارای سیستم پیشرفته فوتبال در جهان وجود دارد بررسی کنید. بگذارید منابع موجود در فوتبال رشد و توسعه پیدا کند. چرا دوست دارید هر هفته بشنوید که باشگاه هایتان دچار بحران شده اند؟ چرا علاقه مندید هر لحظه منتظر انصراف یک تیم از مسابقات باشگاهی باشید؟ آیا وظایف خود را فراموش کرده اید؟ این انصاف نیست که شما اصل قضیه را رها و به فرع آن بپردازید. فوتبال باشگاهی باید برای فدراسیون فرع باشد. اولویت اساسی فدراسیون بایستی تیم های ملی باشد. ایجاد انگیزه برای شرکت خصوصی و سهامداران آن برای پیشرفت فوتبال از اهم وظایف شماست وقتی دغدغه های برگزاری دو مسابقه در طول سال نیمی از انرژی شما را صرف و جذب می کند آیا توانایی برای مدیریت باقی مانده برنامه های فدراسیون را دارید؟

فدراسیون بایستی باشگاه ها را رها کند تا آنها یک اتحادیه قدرتمند تشکیل دهند تا آنها حق خودشان را از آنهایی که از فوتبال پول می سازند بگیرند، آنها می توانند از حق خودشان دفاع کنند ولی شما نمی توانید. شما بعنوان متولی فوتبال این حق را ندارید که اگر حق باشگاه ها پایمال شد یک روز فوتبال را تعطیل کنید ولی آنها می توانند به همه ثابت کنند که حق فوتبال متعلق به فوتبال است و باید داده شود.

البته شکل و شمایل اتحادیه باید در کل تغییر کند تلاش هایی صورت گرفته ولی کافی نیست، بایستی به سمت تشکیل یک اتحادیه جدید رفت، اتحادیه ای با ساختاری بین المللی با هویتی مدرن.

آقای کفاشیان آیا می توانید این آرزوی فوتبال را برآورده کنید؟(ایجاد پارس لیگا یا ایران لیگا)

خواسته بزرگی نیست شما باید کمی دور و بر درآمدهای حاصل از فوتبال باشگاهی را خط بکشید و بر روی خواسته هایتان از محل درآمد فوتبال باشگاهی پا بگذارید تا این تصمیم تاریخی عملی شود.

سعید آذری

کارشناس ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *